KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Uměleckoprůmyslové muzeum – Expozice textilního tisku Dvůr Králové.
Uměleckoprůmyslové muzeum – Expozice textilního tisku Dvůr Králové
Uměleckoprůmyslové muzeum – Expozice textilního tisku Dvůr Králové. 
Autor / zdroj foto: Uměleckoprůmyslové muzeum – Expozice textilního tisku Dvůr Králové

Uměleckoprůmyslové muzeum – Expozice textilního tisku Dvůr Králové / Dvůr Králové nad Labem

Expozice textilního tisku prezentuje část sbírek Textilního muzea, které má více než osmdesátiletou historii. Svého času bylo jediným muzeem v Československu i v České republice specializovaným na historii textilní výroby.

V prostorách bývalých textilních dílen Střední školy informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem, kde obdobné stroje kdysi byly a studenti známé textilní průmyslovky na nich pracovali, vzniklo unikátní muzeum textilního tisku. Do města se vrátily sbírky, které patří UPM a od roku je 1990 vystavovalo muzeum v České Skalici. Stálou Expozici textilního tisku spravuje Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem.

Na počátku tohoto muzea byl již před více než sto lety Marius Stadler, který do Dvora Králové přišel jako vedoucího kreslírny. Byl nejen zručným kreslířem, nadšeným textilákem, ale doslova se zamiloval do Dvora Králové nad Labem a okolí. Díval se kolem sebe a viděl, jak rychle stará textilní technologie zaniká a přichází nová. Předsevzal si, že musí pro budoucí generace dochovat původní textilní technologie, proto začal sbírat vše, co souviselo s textilní výrobou.

Jeho záměr ukázat veřejnosti nashromážděné sbírky vyšel v roce 1936 u příležitosti „Tekstilní a krajinské výstavy“, která se konala ve Dvoře Králové nad Labem. Díky vstřícnosti Textilního ústavu československého a města Dvora Králové nad Labem instaloval své sbírky, aby ukázal vývoj textilní výroby na Královédvorsku. Rok 1936 je proto považován za vznik Textilního muzea. Po skončení výstavy byly sbírky umístěny do bývalé Mayerovy továrny, tehdy již městské tržnice. Dne 25. září 1937 byla expozice zpřístupněna veřejnosti. Obsahovala také textilní sbírky městského muzea.


Můžete si prohlédnout exponáty, které vám přiblíží způsoby, druhy a možnosti potisku textilu. Díky původním strojům, doplněných množstvím vzorníků, látek či modrotiskovou dílnou nahlédnete pod pokličku nejen tiskařům, ale i designérům, rytcům a vzorkařům.

Čeká na vás i malá tiskařská dílna, kde si můžete pomocí ručně vyráběných forem ozdobit látku podle vlastní fantazie.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.