JESTŘEBÍ HORY
Kulturní dům v Maršově u Úpice hostil uplynulý pátek, 25. září 2015, setkání zakladatelů Místní akční skupiny Království – Jestřebí hory, o.p.s. Tématem číslo jedna byla spolupráce svazků a jednotlivých obcí v novém programovém období.
„Pro nás je v tuto chvíli stěžejní odpadové hospodářství. V minulosti jsme již společně realizovali projekt domácích kompostérů pro naše obyvatele a i nadále bychom se této problematice chtěli věnovat,“ uvedl Zdeněk Špringr, starosta obce Rtyně v Podkrkonoší a zároveň předseda Svazku obcí Jestřebí hory.
Právě aktivita svazku zastupovaného Zdeňkem Špringrem je inspirací pro starostu obce Vítězná a předsedu Společenství obcí Podkrkonoší Petra Hrubého: „Moc se mi líbí cesta, jíž se ubírají starostové sousedního svazku. Věřím, že se nám v blízké době podaří realizovat i nějaký společný projekt napříč místní akční skupinou.“
Jednání, které proběhlo v rámci projektu MAS jako nástroj spolupráce pro efektivní chod úřadů, se zúčastnil také tajemník Sdružení místních samospráv a manažer projektu Tomáš Chmela. „Nadchl mě především projekt s pracovním názvem Škola rozvoje venkova, který je přesným naplněním toho, čeho jsme v rámci projektu chtěli dosáhnout – spojuje region a je mu pomocnou rukou při jeho rozvoji,“ zhodnotil Chmela.
„Vážím si účasti pana Chmely i pana Jägera z Timy Liberec, kteří nás informovali o novinkách v oblasti legislativy i o příkladech dobré praxe z ostatních regionů ČR,“ řekl Jan Balcar, ředitel MAS Království – Jestřebí hory, o.p.s. „Zaujal mě například projekt přístupových bodů k internetovému wi-fi připojení. V dnešní době to považuji za výborný nápad, který je pro více obcí jako dělaný,“ dodal Balcar.
Kromě výstupů projektu a diskuse byly pro starosty přínosem i informace o aktuálním stavu strategie rozvoje regionu (SCLLD) a místních akčních plánech pro mateřské a základní školy na území ORP Trutnov.