SVOBODA NAD ÚPOU
První listopadové úterý završilo ve Svobodě nad Úpou v Královéhradeckém kraji několikatýdenní výsadbu nové zeleně u místního Rýchorského sídliště. Při té pomáhali obyvatelé města i žáci místní základní školy. Na výsadbu nové zeleně přispěla Svobodě nad Úpou Nadace ČEZ částkou 179 273 korun.
Na zhruba 320 metrů dlouhé a v průměru 10 metrů široké ploše v blízkosti Rýchorského sídliště ve Svobodě nad Úpou došlo v minulých týdnech k výsadbě stovek stromů a keřů. „Vysazovali jsme javory, lípy a ovocné stromy, z keřů zase například lísky, jeřáby nebo muchovníky. Výsadbou nových dřevin je nyní odcloněn pohled na chátrající budovy bývalého průmyslového areálu, což našim občanům žijícím na Rýchorském sídlišti přináší nejen estetické, ale také významné ekologické benefity,“ uvedl starosta města Jiří Špetla.
K samotné výsadbě nové zeleně se v minulých týdnech kromě odborníků připojili i občané z města a okolí. Ruku k dílu přiložili členové místních zájmových sdružení a sportovních klubů, pozadu nezůstaly ani místní děti. Žáci Základní školy ve Svobodě nad Úpou se dokonce postarali o závěrečnou výsadbu několika stromů v průběhu slavnostního úterního dne, při kterém byla nová alej představena veřejnosti. Revitalizace sídelní zeleně stála celkem 400 tisíc korun, 179 273 Kč pokryl nadační příspěvek, zbytek město uhradilo z vlastního rozpočtu.
Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím po celé České republice nově vysazovat či obnovovat stromořadí od roku 2011. Díky velikému zájmu takto podpořila vznik již více než 190 alejí. „Těší nás, že se od počátku setkáváme také se zájmem aktivní veřejnosti, která si uvědomuje pozitivní vliv zeleně v místě svého bydliště a sama se na její výsadbě často podílí. Díky činorodému vedení měst a obcí i jejich občanům, se kterými jsme se setkali například ve Svobodě nad Úpou, tak i letos s velkou chutí trávíme podzimní dny oslavami nových stromořadí, kterým jsme pomohli na svět,“ sdělila Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
Pozitivní vliv stromů nespočívá pouze v jejich estetické funkci nebo ochraně blízkého prostředí proti přírodním živlům. Zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu a tlumí výkyvy teploty. Je významným producentem kyslíku a zároveň vzduch částečně zbavuje škodlivých plynů a pachů. Slouží také jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy.