AKTUÁLNĚ / Společnost

Pamětní deska legionářů se vrací do Trutnova
Pamětní deska byla slavnostně odhalena na nádvoří Krkonošských kasáren v Trutnově (dnešní areál Policie ČR v ulici Roty Nazdar) dne 9. května 1936. 
Autor / zdroj foto: Československá obec legionářská

Trutnov

V květnu letošního roku se zhodnotí dlouhodobá iniciativa Československé obce legionářské, města Trutnova a Policie ČR vrátit do Trutnova pamětní desku věnovanou československým legionářům, příslušníkům legendární roty Nazdar, kteří v letech první světové války položili své životy během zničující ofenzívy u francouzského Arrasu ve dnech 9. května a 16. června 1915.

Historie a neuvěřitelný příběh bronzového památníku, zobrazujícího reliéf prvního praporečníka roty Nazdar Karla Bezdíčka se jmény padlých dobrovolníků, se začal psát 9. května 1936, kdy byl v areálu někdejších Krkonošských kasáren v Trutnově vybudován péčí Hraničářského praporu 2 „Roty Nazdar“.

V kritickém období podzimu roku 1938 byl památník deinstalován a bronzová deska několikrát transportována, aby skončila v zapomnění v Jaroměři. Po válce byl památník považován za zničený nacisty a ani mnohé iniciativy po roce 1989 nevedly k jeho obnově.

Teprve až nález originálu odlitku v depozitáři Městského muzea v Jaroměři a objev původního mramorového kamene ve Špindlerově Mlýně umožnily celý projekt nasměrovat ke zdárnému cíli – tedy k rekonstrukci pietního místa v Trutnově. Originál desky je umístěn v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově a jeho nově vyrobený odlitek bude v areálu Policie ČR v Trutnově připomínat osudy vojáku. „Nic z toho by však nebylo vykonáno bez konkrétních lidí, kteří do celého projektu vnesli své nadšení, odbornost a neutuchající energii. Jim patří velký dík a bylo mi velkou ctí s nimi spolupracovat,“ popisuje Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova.  

Slavnostní odhalení obnoveného památníku se uskuteční v sobotu 6. května 2023 od 14:00 za účasti čestných hostů, stejnokrojovaných účastníků a za hudebního doprovodu Koletovy hornické hudby. Památník bude umístěn před budovou Obvodního oddělení Policie ČR v ulici Roty Nazdar. Od 10:00 do 17:00 bude připraven doprovodný program tvořený dobovými tábory roty Nazdar a Hraničářského praporu 2 „Roty Nazdar“ s výzbrojí a výstrojí. V 10:30 a v 15:00 se uskuteční hodinové bloky ukázek vojenského výcviku a výzbroje legionářů z první světové války a trutnovských hraničářů z doby první republiky, ukázky zásahu Policie ČR a ukázky současné policejní techniky.

Autor / zdroj: Michaela Dědková


Popis:
Autor / zdroj: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.