PRAHA / BRNO / OSTRAVA / PLZEŇ / ČESKÉ BUDĚJOVICE / PARDUBICE / TRUTNOV / DOBRUŠKA
Ve čtvrtek odpoledne byla zakončena rozsáhlá akce zaměřená na sběr nebezpečných použitých jehel, kterou Česká republika doposud nepamatuje. Strážníci z osmi měst spojili své síly a pokusili se vyčistit svá města od infekčního materiálu a tím předejít možnému nebezpečí, jemuž jsou vystaveny hlavně děti, ale také domácí zvířata.
Zároveň se snažili rozšířit povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. Do preventivní akce se zapojila vedle Prahy a Brna také další velká města jako Ostrava, Pardubice, Plzeň, České Budějovice a dvě menší Trutnov a Dobruška.
Akce Jehla se zúčastnilo bezmála 200 strážníků z celé republiky, z nichž polovina uklízela hlavní město. Strážníci vybaveni ochrannými prostředky jako jsou boxy na infekční materiál, kleště nebo dlouhé pinzety, ochranné rukavice a desinfekční spreje prohlédli nepřehledná a skrytá místa, málo frekventované stezky, domovní výklenky, okolí mostních konstrukcí a preventivně také dětská hřiště a pískoviště. Zkontrolovali také parky a odpočinkové zóny. V Praze navíc ještě okolí vestibulů stanic metra a přilehlých ventilačních šachet.
Jak to s nálezem infekčního materiálu po narkomanech za jeden jediný den vypadá v jednotlivých městech? V Praze strážníci nalezli 247 injekčních jehel a stříkaček, v Brně potom 168, v Ostravě 52, v Plzni 50, v Pardubicích 12, Českých Budějovicích 8, v Trutnově 24 a Dobrušce 1.
Radní hlavního města Prahy Libor Hadrava, který má na starosti problematiku bezpečnosti, k tomu uvedl: „Výzva, kterou Praha a Brno učinily vůči městským a obecním policiím se mi velmi líbí, protože i přestože se strážníci sběrem jehel zabývají celoročně v rámci běžné hlídkové činnosti, mají tato cílená opatření svou nezastupitelnou roli. Určitě by proto bylo nejen s ohledem na prevenci, ale i na zmapování situace zajímavé, kdyby se k příští akci jehla přidaly i další městské policie.“
Strážníci znovu apelují na veřejnost: „V případě, že občané někde naleznou nebo zahlédnou tento infekční materiál, žádáme je, aby ho sami z důvodu vlastní bezpečnosti nesbírali, ale neprodleně zavolali na linku tísňového volání „156“ a strážníci městské policie zajistí odborný sběr i jeho následnou likvidaci.“