DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM / ČERVENÝ KOSTELEC
Největší středisko Oblastní charity Červený Kostelec, Domov svatého Josefa v Žirči, které je zároveň jediným lůžkovým zařízením pro pacienty s roztroušenou sklerózou v České republice, zdvojnásobilo svoji kapacitu. V úterý totiž otevřelo dva zrekonstruované objekty s novou výbavou získanou díky pomoci uživatelů mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem.
Objekty sv. Damiána a sv. Kláry dříve bývaly barokním pivovarem a farou. Od začátku prosince ale slouží pacientům s roztroušenou sklerózou, na něž se v Domově svatého Josefa nedostávalo místa. "Jsme jediným lůžkovým zařízením v České republice pro nemocné roztroušenou sklerózou. Dosud jsme provozovali oddělení zdravotní, odlehčovací a trvalého pobytu o celkové kapacitě 42 pacientů, která bohužel nedokázala uspokojit poptávku nemocných a jejich rodin. Je velkým úspěchem, že se nám po dlouholetém úsilí podařilo prostřednictvím rekonstrukce dvou přilehlých objektů tuto kapacitu více než zdvojnásobit," uvedl vedoucí Domova svatého Josefa v Žirči Dominik Melichar.
Úterní slavnostní otevření objektů sv. Damiána a sv. Kláry v Žirči u Dvora Králové nad Labem doprovázela děkovná mše v místním kostele sv. Anny za účasti kardinála Dominika Duky. Požehnání se dočkaly i nové prostory se špičkovým zdravotnickým zařízením. Jeho část pomohla získat podpora uživatelů aplikace EPP Pomáhej pohybem, kteří pro projekt Domova svatého Josefa získali potřebný počet bodů. Ty pak Nadace ČEZ přetavila ve stotisícový finanční příspěvek, jenž uhradil nákup celoplošného transportního zařízení. "Díky transportnímu zařízení odpadne velmi namáhavá manuální práce ošetřovatelskému týmu, který pacientům snáze poskytne nadstandardní péči a nezbytnou rehabilitaci v odpovídajících podmínkách," dodal Dominik Melichar.
K zisku příspěvku dopomohli Domovu svatého Josefa uživatelé aplikace EPP Pomáhej pohybem svoji vlastní pohybovou aktivitou. "Podpora veřejně prospěšných projektů prostřednictvím naší aplikace je nesmírně jednoduchá. Aplikaci si stačí stáhnout a zapnout při jakékoli pohybové aktivitě. Pohyb pak prospívá nejen zdraví a životnímu stylu uživatele, ale dokáže dopravit významnou pomoc těm, kdo ji potřebují," sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková. Vybraným projektům lze pomáhat hned několika druhy pohybu - chůzí, během, bruslením, lyžováním nebo nově také tancem. Aplikace funguje rovněž jako klasický sporttracker, jenž zaznamenává a generuje statistiky osobních výkonů dle různých hledisek.