VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Poprvé se narodili vzácní hroznýši psohlaví. K úspěchu pomohl chlad i stěhování samce od partnerek
První mláďata hroznýše psohlavého. 
Autor / zdroj foto: Helena Hubáčková

Dvůr Králové nad Labem

Jedenáct vzácných mláďat hroznýše psohlavého roste v zázemí chovu plazů Safari Parku Dvůr Králové. Jde o první rozmnožení tohoto endemického druhu v safari parku a jedno ze čtyř mezi světovými zoo za poslední rok. Chov je komplikovaný a k úspěchu vede složitá cesta, kterou provázejí značné manévry i výrazné výkyvy teplot. Nalézt tu správnou kombinaci chovatelům trvalo čtyři roky. 

„Museli jsme samce opakovaně na různé časové úseky připouštět k samicím a zase ho z terária přemisťovat. Hadům jsme také sezonně zajistili pokles teplot, který zaznamenávají i v přírodě,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. Přesný recept dvorští chovatelé z jeho týmu vyhledali v české i zahraniční odborné literatuře. Různící se informace kombinovali, až našli tu správnou. „Po čtyřech letech na jaře zabřezly obě samice, které teď krátce po sobě porodily celkem 11 mláďat,“ dodává zoolog.

V období chladu vhání speciální mechanismus do místnosti, v které je terárium, čerstvý vzduch z venku. Teplota v teráriu s hroznýši díky tomu během zimy klesá na zhruba dva měsíce k 17 stupňům. V teplém období vyšplhá přitom lokálně i víc než na čtyřicítku.

Samice je gravidní asi sedm měsíců a v té době se značně promění její barva. Z mechově zelené přejde takřka v černou, díky čemuž nastávající matka lépe využívá sluneční teplo, které potřebuje pro správný vývin mladých.

Každý z mladých hádků má nyní kolem 30 centimetrů. Na rozdíl od dospělých jsou velmi výrazně a pestře zbarvení. Chovatelé je zatím umístili do zázemí, kde je rozkrmí. Až bude vše fungovat bez obtíží, přesunou se mláďata do terária v blízkosti rodičů v pavilonu Ptačí svět. Tam je budou moci obdivovat i návštěvníci.

Hroznýš psohlavý je vejcoživorodý. Mladí se vyvíjejí v těle samice, kde se kolem nich vytvoří jen tenká membrána. Rozmnožování v zoologických zahradách je neobvyklé. V loňském roce se podle světové databáze ZIMS povedlo jen ve čtyřech zoo. Hroznýši psohlaví ze Dvora Králové porodili vůbec nejvíc mláďat na světě.

Lidé v Ptačím světě mohou pozorovat zcela raritně chovaný nominátní poddruh hroznýše psohlavého od roku 2019, kdy prošla celá jeho suchá hala proměnou do podoby madagaskarského pohoří Makay.

Autor / zdroj: Michal Šťastný

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.