KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem.
Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem
Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem. 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem / Dvůr Králové nad Labem

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem nabízí dvě stálé expozice - Tradice výroby vánočních ozdob a expozici věnovanou historii města a textilnímu průmyslu na Královédvorsku.

Tradice výroby vánočních ozdob
Expozice vás seznámí s tradicí výroby vánočních ozdob na Královédvorsku. První část je věnovaná perlařství a vlastní výrobě vánočních ozdob. Výrobu perel demonstruje kout představující perlařskou dílničku. Instalace navozuje dojem, že jste u perlaře v dílně a podílíte se na výrobě perel. Zbytek prostoru je pak věnován vlastní výrobě foukaných vánočních ozdob. Jsou zde zastoupeny všechny části výroby – foukání, smáčení, zdobení, záponkování i balení do krabic.

Druhá část expozice představuje jakousi „vzorkovnu“ výrobků, které se zde vyrobily. Je zde k vidění výběr vánočních ozdob od 30. let 20. století do současnosti.

Historie města Dvora Králové a textilní průmysl na Královédvorsku
Dostane se vám možnost nahlédnout do dějin textilu v Královédvorsku. Podíváte se do rytecké dílny, poznáte technologické postupy textilního tisku, dozvíte se o historii textilních továren ve Dvoře Králové nad Labem, i to jaké jsou současné textilní továrny.

Poslední místnost nese název „Tak jde čas“. Je věnovaná historii města ve 20. století. Na předmětech denní potřeby, jako jsou skleničky, platidla, hračky nebo fotoaparáty, můžete pozorovat jejich proměnu v čase. Přelomovými událostmi v dějinách města, pak provedou novinové články a filmy.


Z historie muzea
Muzeum bylo založeno roku 1891. První expozice k historii města a regionu byla otevřena v roce 1923 v budově staré radnice. Po válce muzeum získalo krásné prostory v Neumannově vile. Jeho součástí byla galerie a od roku 1965 Textilní muzeum. Později přešla vila do majetku Východočeské zoologické zahrady a muzeum bylo na přechodnou dobu uzavřeno.

Zároveň bylo rozhodnuto, že se pro muzejní účely opraví areál tzv. Kohoutova dvora. Kohoutův dvůr je barokní památkou, která byla postavena pro potřeby Sporckova nadačního velkostatku v Choustníkově Hradišti. Dominantou komplexu je brána s reliéfem sv. Floriána a dobovým vyobrazením dvora s letopočtem 1738.

Jsou zde umístěny stálé expozice, depozitáře, muzejní knihovna a kanceláře. V roce 1998 byla otevřena další budova – bývalý špýchar. V roce 2013 byl k budově přistavěn panoramatický výtah, který umožňuje vstup do muzea i handicapovaným osobám. Část budovy slouží jako galerie. Je zde vystavena barokní Křížová cesta královédvorského rodáka J. V. Bergla a bronzové plastiky. Ve špýcharu jsou překrásné výstavní prostory a sál, kde se pořádají výstavy, koncerty a přednášky.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.