Muzeum bratří Čapků / Malé Svatoňovice
Muzeum bratří Čapků tvoří dvě samostatné expozice. První patro představuje publikační činnost Karla Čapka, jeho korespondenci, rodinné fotografie apod. Expozici Josefa Čapka ve druhém patře pak tvoří reprezentační soubor dvaceti olejomaleb, který je unikátním průřezem celou jeho tvorbou.
Muzeum bratří Čapků bylo založeno v roce 1946. Tehdy byla v Malých Svatoňovicích uspořádána výstava o životě a díle bratří Čapků, která se stala základem muzea. Expozice prošly několika reinstalacemi, poslední rozsáhlé úpravy pocházejí z let 1972–1978.
Expozice Karla Čapka
Expozice je umístěna v prvním patře, v prostorách služebního bytu Antonína Čapka. Zde se Karel Čapek 9. ledna 1890 narodil. Proto úvodní část přibližuje pobyt rodiny Čapkových v Malých Svatoňovicích a v Úpici, dobu dětství Karla, Josefa a Heleny, školní fotografie i rodinné fotografie. Na to navazují Karlova studia v Hradci Králové, v Brně a v Praze, zajímavé fotografie z období působení Karla Čapka u hraběte Lažanského a literární činnost v období 1. světové války. Další část expozice tvoří blok věnovaný tvorbě dvacátých let – utopistické tvorbě. Představují se díla z období, kdy se prolíná Čapkův obdiv k technice a k technickým objevům s jeho velkým zaujetím pro člověka.
Třicátá léta, kdy Čapek pod vlivem ohrožení republiky hitlerovským Německem vytváří protifašistická díla, jsou reprezentována dramaty Matka, Bílá nemoc, Válka s mloky a První parta. Tato část se uzavírá obdobím Mnichova a smrtí Karla Čapka 25. prosince 1938.
Expozici doplňují fotografie s manželkou Olgou Scheinpflugovou a tvorba pro děti. Představena je Čapkova novinářská činnost, fotografie z pražského domova a vztah Čapka k rodnému kraji. Velmi zajímavou část expozice tvoří ukázka z cestopisů s originály kreseb Karla Čapka, fotografie z filmových a divadelních ztvárnění her Karla Čapka a překlady knih.
Expozice Josefa Čapka
Prohlídka začíná na schodišti do 2. poschodí souborem volné grafiky z let 1914–1919. Samotnou expozici uvádí plastika hlavy Josefa Čapka od Vladimíra Preclíka. Hlavní prostor tvoří reprezentativní galerie 20 olejových obrazů, průřez celou tvorbou Josefa Čapka. Z významných tvůrčích období, kterými Josef Čapek procházel, je vybraná vždy významná skupina obrazů. Expozice olejů se uzavírá několika variantami z velkých obrazových cyklů nazývaných Oheň a Touha. Malíř tyto obrazy sám nepojmenoval, vznikaly jako protest, žal, varování i bojová výzva proti všemu kolem Mnichovské zrady, volání na poplach proti fašismu.
Obrazovou galerii doplňují dokumenty k Josefovu životu. V částech nazvaných Dětství, Být dělníkem, Být umělcem, S avantgardou, Válka, Léta tvůrčí šíře, Josef Čapek – velké dítě, Doba zralosti a pozdní dílo, Až na dně života, je představen Josef Čapek a jeho vývoj výtvarný i literární až po dokumenty z Čapkova věznění v koncentračních táborech, pietní ukázky z jeho poslední tvorby zachráněné spoluvězni.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.