KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové.
Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové
Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové. 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové / Úpice

Sbírka Městského muzea a galerie Julie W. Mezerové nabízí celoročně tři stálé expozice - galerii úpické rodačky, akademické malířky Julie Winterové Mezerové, národopisnou expozici a expozici věnovanou rodině Čapkově a jejímu pobytu v Úpici.

Sbírka muzea je rozdělena do sedmi podsbírek - jsou to podsbírka etnografická, podsbírka fotografií, filmů a jiných médií, historická podsbírka, militária, numismatická podsbírka, písemnosti a tisky a podsbírka výtvarného umění. Celkem muzeum pečuje o necelých 2600 sbírkových předmětů.

V plně přístupném sklepení jsou uloženy některé archeologické nálezy a architektonické prvky z hradu Vizmburku. V průběhu roku pořádá muzeum tematické výstavy, doprovodné a edukační programy.


Z historie muzea
Psal se rok 1895 a v Praze se chystala velká Národopisná výstava. Úpičtí se připojili a zapůjčili předměty denní potřeby ze svých domácností. Exponáty na pražské výstavě zaznamenaly mimořádný ohlas a poté je na výzvu MUDr. Čapka, který byl hlavním organizátorem akce, mnozí darovali, někteří prodali a byl položen základ k rozsáhlé národopisné expozici. Do staré radnice postavené v roce 1678 doputovaly exponáty v roce 1933, když v objektu ukončil činnost okresní soud.

Z proměn, kterými muzeum za dobu své existence prošlo, vyrůstá jeho dnešní podoba. Stálá galerie úpické rodačky, významné prvorepublikové malířky Julie Winterové Mezerové nabízí přírodní a květinové motivy, portréty i obrázky z cest. Díky dvěma darům Ing. Bráblíka, synovce malířky, se sbírka obrazů Julie Winterové Mezerové významně rozrostla. Kamenné fragmenty z nedalekého hradu Vizmburku, rozbořeného Slezany roku 1447, připomínají dávnou historii. V roce 1972 se úpický rodák a významný archeolog PhDr. Antonín Hejna se skupinou nadšenců pustil do výzkumu hradu; ten přinesl kromě značného množství movitých archeologických nálezů také poznatky o dispozici hradu a jeho zástavbě.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.